Agroturystyka Ranczo Chocicz
Prawdziwy wypoczynek na wsi
Kontakt z naturą
Łąki i lasy wkoło
Cisza i spokój z dala od zgiełku miast
Czasem słońce, czasem deszcz
Agroturystyka Ranczo Chocicz
Zapraszamy

Historia Chocicza

Chocicz to wieś leżąca około 10 kilometrów na północny wschód od Lubska tuż przy drodze nr 287 prowadzącej do Bobrowic i Krosna Odrzańskiego. Nie dotarłem do informacji o roku jej powstania, ale pewne jest, że Chocicz istniał już w roku 1482, gdyż ówczesny namiestnik ziemski Dolnych Łużyc – Georg von Stein uzyskał od Króla Czech i Węgier m.in. Górzyn wraz z pobliskim Krosnem Odrzańskim. Po 1490 roku elektor brandenburski Johann, przepisał wsie Górzyn, Wełmice oraz Chocicz na rzecz rodu von Rothenburg, którzy mieli swą siedzibę w oddalonym o 60 km Nietkowie k. Zielonej Góry. Niektóre źródła wspominają o miejscowości Hermswalde (dawna niemiecka nazwa) na drodze pomiędzy Lubskiem a Krosnem Odrzańskim już w XIII wieku.

Zatem pewne jest, iż jego historia sięga XV a może i XIII wieku, zatem już przeszło 500-700 lat. Co prawda nie przetrwały z tego okresu żadne budynki, ale najstarszą, udokumentowaną datą wzniesienia budowlą jest niewątpliwie piękny kościół o szachulcowej konstrukcji z 1687 roku. Istniejąca dziś ceglana wieża została dobudowana na początku XX stulecia. Kościół przed II wojną światową należał do Ewangelików niemieckich, którzy zamieszkiwali miejscowość. Po zmianie granic zarówno kościół jak i miejscowość należy do parafii NNMP w Górzynie. W pobliżu miejscowości znajdują się stanowiska archeologiczne datowane na epoki kamienia, brązu i starożytności. Ślady osadnictwa świadczą o dawnym zamieszkaniu tych terenów. Nie są jednak prowadzone żadne dalsze badania tych stanowisk ze względu na ich teoretyczną małą wartość. Ich właściwa ocena mogłaby zostać dokonana dopiero po szerszej eksploracji.

Przed nastaniem Polski na tych ziemiach Chocicz nosił nazwę Hermswalde i był znacznie większą i bardziej rozwiniętą miejscowością. Niestety zawierucha wojenna, późniejsze przesiedlenia mieszkańców z kresów wschodnich, którzy nie wierzyli, iż zasiedlono tu ich na stałe były powodem zniszczenia różnych budynków. Wiele z nich rozebrano pomimo doskonałego stanu w tym te najcenniejsze jak piekarnia, szkoła, świetlica, restauracja. Trudno się jednak dziwić przesiedleńcom, gdyż przywieziono ich na byłe niemieckie ziemie, znienawidzonego wroga, który wyrządził im wiele krzywd. Zatem niszczono Piękne i cenne budynki - zabytki tylko dlatego, że były niemieckie. Taki los spotkał wiele miejscowości zachodniego regionu. Dziś wiemy, że to ogromna strata zarówno pod względem ekonomicznym jak i kulturowym. Do dziś straszą ruiny pałaców z którymi władze nie bardzo wiedzą co zrobić. Koszt ich rewitalizacji jest ogromny, a nie mają na ten cel ani pieniędzy, ani pomysłu na ich późniejsze zagospodarowanie. W najbliższej okolicy można znaleźć takie rodzynki w Lubsku, Brodach, Żarach, Mokrej, Mierkowie i wielu innych. Niestety sam Chocicz nie posiadał dworu, zawsze tylko należał do jakiegoś magnata, który mieszkał gdzieś daleko jak na ówczesne czasy i możliwości przemieszczania się.

Poniższe zdjęcia przedstawiają Chocicz z roku 1908. Kolejno za zdjęciach są szkoła, piekarnia, główna ulica Chocicza w kierunku wschodnim do kościoła. Na pierwszym zdjęciu widać do dziś istniejące budynki, szczególnie ten z prawej strony o prawie nie zmienionej fasadzie.

Ciąg dalszy nastąpi...

Zapraszamy do Agroturystyki w Chociczu. Zobaczysz Chocicz z bliska i poznasz jego mieszkańców.

Agroturystyka Ranczo Chocicz to wypoczynek na wsi w ciszy i spokoju

zwierzęta leśne i domowe, spacery i wycieczki rowerowe, lasy, jagody, grzybobranie, domowe jedzenie